Find Us on Socials

25 KASIM Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Bugün, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü. 25 Kasım, BM’nin 1999 yılında trajik bir olayın anısına addettiği bir anma ve daha ötesi, bir mücadele günü olarak ilan edildi. Gelin beraber tarihçesine göz atalım.

1930’lu yıllardan itibaren yönetimi devralan Rafael Trujillo adında bir diktatör, Dominik Cumhuriyeti’ni uzun yıllar yönetti. Zulme karşı direnenlerden biri de Mirabal kardeşler olarak bilinen Patria, Minerva ve María Teresa isimli üç kardeşti. Mirabal kardeşlerin talepleri arasında demokrasi ve insan hakları olması, onları Trujillo hükumetiyle birçok kez karşı karşıya getirdi. 1960’lı yıllardaysa toplumsal hareketlerin hızlanmasıyla Trujillo karşıtı ayaklanmalar güçlendi, buna karşın hükumet şiddeti, zulmü ve baskıyı arttırdı. Öyle ki Trujillo, “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir.” şeklinde açıklamalar yaparak düşmanca tavrını açıkça ortaya koydu.

Mirabal Kardeşler

25 Kasım 1960 tarihinde hükümet polislerince yakalanan kardeşler dövülerek öldürüldüler. Diktatörün gölgesindeki basın katliamı bir trafik kazası olarak yayınladı. Birkaç yıl içinde Trujillo bir suikaste kurban gitti, ardından Dominik’te demokratik oylamalar başladı. Dominik Cumhuriyeti için özgürlük mücadelesinin tam ortasında olan ve inandığı yolda mücadele veren üç kız kardeş Mirabal kardeşler, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün sembolü oldu. Aradan geçen 39 yılın ardından 1999 yılında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etti. 25 Kasım öldürülen kadınların, faili meçhul cinayetlerin, eşitsizliklerin ve erkek şiddetinin hatırlatıldığı ve bu eril zihniyetle savaştığımız bir gündür.

Videmus Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi